V úterý 19. března se tři žáci sedmého ročníku – ti nejlepší ze školního kola, zúčastnili přírodopisné soutěže v Plasích. Toto zajímavé klání se uskutečnilo letos poprvé, proběhl tedy první ročník celorepublikové soutěže, do které se mohly přihlásit všechny 7. a 8. ročníky základních škol a víceletých gymnázií. I my takto učinili a v prosinci u nás na škole proběhlo úvodní kolo, z něhož postoupili tři nejlepší řešitelé – Lucie Čejková, Daniel Kučera a Lenka Krňoulová. Ti obstáli nejlépe v písemném testu o přírodopisných otázkách z oblasti zemědělství a hospodářství, a proto postoupili do krajského kola, které bylo situováno do města Plasy. V onen soutěžní den jsme společně se žáky vyrazili hned ráno vlakem a v krásném prostředí historického centra Plas strávili celý den až do podvečerních hodin. Soutěžní den byl nabitý aktivitami a různými úkoly, které pro soutěžící přichystali žáci tamější Střední odborné školy. Děti si užily společné venkovní disciplíny v přírodě, zároveň si vyzkoušeli spoustu rozličných úkolů, při kterých by si tzv. mladý zemědělec měl umět poradit, a musím podotknout, že jim to šlo na výbornou. Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretické a praktické. První část probíhala v historických prostorech, kde žáci řešili testové otázky, jichž bylo celkem 20 za maximálních 60 bodů. Druhá část proběhla ve venkovních prostorech – např. ve stáji, na dvoře, na malé farmě se zvířaty. Organizace soutěže byla bravurně zvládnutá, měli jsme možnost i jako pedagogové nahlédnout do místních historických objektů a zároveň také žáci si mohli v mezičase prohlédnout centrum města za doprovodu zkušených pedagogů a plaských studentů. Rovněž nám byla dopřána dopolední i odpolední pauza na občerstvení a před vyhlášením jsme ochutnali připravený raut. Den se povedl na jedničku a kolem 15. hodiny proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků za účasti Plzeňského deníku a dalších sponzorů. Odjížděli jsme, nejen dle mého názoru, spokojeni z místa plného zážitků, přičemž ještě nevěděli, že naše soutěžící skončila na místě těsně pod stupni vítězů. Žákyně ze 7. C, Lenka Krňoulová, obsadila úžasné 6. místo z celkového počtu 50 soutěžících z celého kraje. Moc Lence gratulujeme a zároveň děkuji za výbornou účast v této soutěži také Lucii Čejkové ze 7. C a Danielu Kučerovi ze 7. B. Vedli si skvěle! Těším se za rok zase u druhého ročníku soutěže, ze které jsem měla i já samotná, byť jazykář, moc velkou radost. V příštím roce se zajisté opět přihlásíme!

Mgr. Petra Řežábková, třídní učitelka 7. C