„Konečně jsme se dočkali,“ libují si chlapci šestých a osmých tříd a nadšeně se hrnou do školní cvičné kuchyně. V rámci projektu na rozšíření pracovního vyučování dostali možnost zkusit si vaření, zatímco jejich spolužačky budou stát u ponku ve školní dílně.
Zadání práce v kuchyňce bylo předem dané: šneky z listového těsta. Chlapci však překvapili svou nečekanou aktivitou. Skupinka kluků z 8.B si přinesla vaflovač a vlastní těsto a kromě šneků vyrobila ještě skvělé vafle. „Zdálo se mi, že ty šneky jsou málo, že stihneme ještě něco, tak jsme se rozhodli přidělat také vafle,“ pochlubil se Filip Strejc. Karel Lacina ze 6.B si přinesl vlastní listové těsto a po zpracování těsta, které bylo v v kuchyňce k dispozici, rychle vyválel veliký plát, za asistence spolužáků jej pokladl surovinami a vyrobil o dvacet šneků více.
Překvapením měsíce se však stala skupinka hochů ze 6.B. Martin Navrátil, Matěj Tyml a jejich čtyři spolužáci se pustili do výroby banánových dvoubarevných muffinů. Přinesli si vlastní suroviny, zadělali těsto, vymazali formu a v krátkém čase upekli muffiny a dvoubarevné brumíky. Zručnost, jakou při tom vládli, vzbuzovala obdiv a výsledek byl reprezentativní. Martin se pochlubil, že má trénink z domova a pečení ho navíc moc baví. „Peču rád a formy si pak vždycky sám umyju ve dřezu,“ pochlubil se. Jeho skupina po sobě rovněž vzorně umyla nádobí a uklidila pracoviště.
Zbývá dodat, že nešlo o ojedinělou akci. Výměna chlapců a dívek se bude v rámci pracovního vyučování uskutečňovat vždy dvakrát za pololetí.

Mgr. Romana Beránková, vyučující pracovních činností