Ve čtvrtek 29. 2. 2024 se vypravily 1. a 2. třída na exkurzi do Výzkumného ústavu v Plzni. Díky pozvání od manželů Jansových jsme strávili o báječné dopoledne na opravdovém vědeckém pracovišti.

Nejprve nás čekala krátká prezentace práce v ústavu – materiály a jejich vlastnosti. Poté jsme se rozdělili do 4 týmů a kolegové manželů Jansových nám představili jednotlivá stanoviště. A to se děly věci!

Vyzkoušeli jsme si práci s termokamerami, pak jsme se podívali na vnitřní strukturu materiálů okem mikroskopu a pomocí rentgenového paprsku. Po malé přestávce jsme si hráli s barvami a solární energií, zašli jsme také na pokusy s tekutým dusíkem.

Velké překvapení nás všechny čekalo na konci exkurze! Viděli jsme venkovní starty rakety z dusíku, všude bylo plno kouře, něco vyšlo a něco ne.

Moc jsme si to užili a všechny děti si odnášely nafouklé balonky jako dárek na rozloučenou. Bylo to moc příjemné dopoledne.

Velké poděkování patří manželům Jansovým a jejich kolegům!

Těšíme se na příští setkání.

Bc. Soňa Hradecká