Ve čtvrtek 5. října jsme se třídou 7. B a 7. C vyrazili na plánovanou exkurzi do Prahy. Její historické jádro s Pražským hradem figuruje v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zahrnuje například Hradčany, Malou Stranu s Kampou a světoznámý Karlův most. Tohle vše nás čekalo, a tak jsme se všichni těšili, až Prahu poznáme zblízka. Někteří zde totiž byli vůbec poprvé. V plánu jsme měli přichystaný program, který jsme předem pro naše žáky společně s muzeem připravili. Ranním vlakem jsme se dostali do hlavního města, odkud jsme pěšky směřovali do historického centra, z kterého jsme z dálky mohli zhlédnout Petřínskou rozhlednu nebo mimo jiné i Vyšehrad. První zastávkou byla Malá Strana, v jejímž centru jsme mohli obdivovat chrám sv. Mikuláše. Pohled na Hradčany a celý hradní komplex všechny zcela jistě uchvátil. Další kroky směřovaly na Karlův most, po kterém jsme se prošli a naskytl se nám nejeden obdivuhodný výhled na „stověžatou matku měst“ a řeku Vltavu. V poledne nás čekalo na malostranské Kampě Muzeum Karla Zemana, ve kterém nás mile přijali a představili výstavu, kterou jsme postupně po dvou skupinách s oběma třídami zhlédli. Tamější velice zajímavá expozice byla zaměřena na život a tvorbu Karla Zemana, jehož dílo je ceněno nejen dospělými, ale především mladší generací. Žáci si během hodinového bloku prohlédli velmi poutavou expozici a vyzkoušeli si na vlastní kůži některé z uvedených triků z jeho filmové tvorby. Přičemž plnili i zadané úkoly na pracovním listu týkajícího se především filmu Cesta do pravěku či Vynález zkázy. Děti odcházely nadšeny, na závěr si ještě mohly zakoupit upomínkové předměty a různé další suvenýry jako vzpomínku na tuto exkurzi. Atraktivní byla i plavba parníkem s komentovaným doprovodem, která byla zahrnuta v rámci programu muzea. Dozvěděli jsme se mnohé o památkách v Praze a viděli je zase malinko jinak. Vzhledem k příjemnému počasí se plavba vydařila a my si odnášeli nevšední zážitek a viděli tak Prahu zase z jiné perspektivy. Z parníku jsme si mohli prohlédnout nejen komplex Pražského hradu, ale například také Strakovu akademii – sídlo vlády ČR. V dálce jsme zahlédli Žižkovskou věž či pražskou část Holešovice. Cestou zpátky jsme prošli ještě Staroměstskou mosteckou věží na Karlově mostě, ta totiž patří k nejpůsobivějším dílům gotiky, a dále pokračovali po nábřeží Vltavy kolem Národního divadla směrem na smíchovské nádraží. V odpoledních hodinách jsme opouštěli Prahu s příjemnou náladou, pevně věříme, že spokojeni a nadšeni z nového poznání.

Mgr. Šárka Matuchová, třídní učitelka 7. B a Mgr. Petra Řežábková, třídní učitelka 7. C